Често получаваме различни запитвания, затова нашият екип събра малко полезна информация, която стилизирахме в тази статия.
Когато избирате тапицерия, трябва да сте наясно с нейната издръжливост, почистване и устойчивост на замърсяване и избледняване. Използвайте нашето ръководство за тъкани за тапицерия, за да намерите подходящия материал за вашия проект.

Меката мебел получава различна степен на използване в зависимост от вида на изделието и къде се намира. Без значение как се използва тапицерията във вашия дом, важно е тъканта да издържа добре на обичайното си ниво на употреба. Например, дивани, столове и тахти, които получават само умерени количества износване, като тези в спални или по-официални пространства, ще се справят добре с по-малко издръжлива тъкан. Въпреки това, мебели, подложени на ежедневно тежко износване, като дивана в семейната стая, трябва да бъдат покрити с здрави, издръжливи, плътно тъкани тъкани, за да се предпазят от петна и повреди. Когато купувате плат за тапицерия или мека мебел, имайте предвид, че колкото по-голям е броят на нишките, толкова по-плътно е тъканта и толкова по-добре ще се износва. Броят на нишките се отнася до броя нишки на квадратен инч плат. Използвайте това ръководство за естествени и синтетични материали, за да ви помогне да намерите най-добрата тапицерия за вашия следващ проект за мебели.
Видове естествени тъкани за тапицерия:
Естествените тъкани за тапицерия се отнасят до тези, изтъкани от материали, намиращи се в природата. Това включва растителни влакна и материали, получени от животински продукти.
Ето някои от най-често срещаните естествени тъкани, използвани за мека мебел.
Памук: Това естествено влакно осигурява добра устойчивост на износване, избледняване и пилинг. Той е по-малко устойчив на набръчкване и огън. Повърхностните обработки и смесването с други влакна често компенсират тези слабости. Издръжливостта и употребата зависят от тъкането и покритието.
Памучна смес: В зависимост от тъкането, памучните смеси могат да бъдат здрави, подходящи за семейството тъкани. За ежедневна употреба трябва да се прилага покритие, устойчиво на петна, като протектор за тъкани и тапицерия.
Кожа: Този здрав материал може да се почиства внимателно с прахосмукачка, да се избърсва влажно, ако е необходимо, и да се почиства с балсам за кожа или сапун за седло.
Лен: Лена е най-подходящо за официални дневни, защото се замърсява и набръчква лесно. Освен това няма да издържи на тежко износване. Лена обаче издържа на натрупване и избледняване. Замърсената ленена тапицерия трябва да бъде професионално почистена, за да се избегне свиване.
Коприна: Тази деликатна материя е подходяща само за зони, като официални дневни. При замърсяване трябва да се почисти професионално.
Винил: Лесни за грижа и по-евтини от кожата, виниловите тъкани са идеални за натоварени дневни и трапезарии. Издръжливостта зависи от качеството.
Вълна: Здрава и издръжлива, смесите от вълна и вълна предлагат добра устойчивост на натрупване, избледняване, набръчкване и замърсяване. Обикновено вълната се смесва със синтетично влакно, за да се улесни почистването и да се намали възможността за сплъстяване на влакната (като ги кара да се свържат заедно, докато наподобят филц). Смесите могат да се почистват на място, когато е необходимо.

Видове синтетични платове за тапицерия:
Синтетичните тъкани са изкуствени материали, създадени с помощта на химически процеси. Те обикновено са по-издръжливи и по-евтини от естествените тъкани за тапицерия.
Ацетат: Разработен като имитация на коприна, ацетатът може да издържи на мухъл, натрупване и свиване. Въпреки това, той предлага само добра устойчивост на петна и има тенденция да се износва, набръчква и избледнява на слънце. Това не е добър избор за мебели, които ще получат честа ежедневна употреба.
Акрил: Това синтетично влакно е разработено като имитация на вълна. Издържа на износване, набръчкване, замърсяване и избледняване. Нискокачественият акрил може да се разпадне прекомерно в области, които получават висока степен на абразия. .
Микрофибър: Изработен от полиестер, този популярен плат за тапицерия има текстура, подобна на кадифе, но е много по-издръжлива. Той е устойчив на вода, петна и избледняване, така че е чудесен за жилищни зони с голяма употреба.
Найлон: Рядко използван самостоятелно, найлонът обикновено се смесва с други влакна, за да го направи един от най-здравите тъкани за тапицерия. Найлонът е много устойчив; в смес, той помага за премахване на смачкването на подрязани тъкани като кадифе. Не се зацапва лесно и не се набръчква, но има склонност да избледнява.
Олефин: Това е добър избор за мебели, които ще бъдат силно износени. Той е силно устойчив на петна, мухъл, абразия и слънчева светлина, така че може да се използва както на закрито, така и навън.
Полиестер: Рядко използван самостоятелно в тапицерията, полиестерът се смесва с други влакна, за да се добави устойчивост на бръчки, да се елиминира смачкването и да се намали избледняването. Когато се смеси с вълна, полиестерът влошава проблемите с пилинга.
Вискоза: Разработена като алтернатива на коприна, лен и памук, вискозата е издръжлива, но се набръчква. Въпреки това, последните разработки направиха висококачествената вискозата много практична като подходяща за семейството дамаска за тапицерия.

* Информацията е от външни източници и не е разработка или в следствие на изследване от екипа на Nansy Sofas.
Източници:
https://www.bhg.com/decorating/lessons/basics/guide-to-upholstery-fabrics/
https://womenstock.in/this-fascinating-video-shows-its-possible-to-wrap-a-gift-without-using-tape/
https://www.zameen.com/blog/pros-cons-common-upholstery-fabrics.html